خالق تابلوی گرنیکا چه کسی است؟ / اسم نام

خالق تابلوی گرنیکا چه کسی است؟ / اسم نام/نام خالق گرنیکا/اسم خالق گرنیکا/خالق گرنیکا چه کسی است؟/جواب پاسخ سوال خالق تابلوی گرنیکا

 

خالق تابلوی گرنیکا چه کسی است؟ / اسم نام

 

خالق تابلوی گرنیکا چه کسی است؟

گِرنیکا، نام اثری است از نقاش معاصر اسپانیایی، پابلو پیکاسو (۱۸۸۱ - ۱۹۷۳) است که بمباران دهکده گِرنیکا در شمال این کشور توسط بمب‌افکن‌های آلمان نازی در خلال جنگ داخلی اسپانیا را به تصویر کشیده ‌است.

گِرنیکا (به اسپانیایی: Guernica) نام اثری است از نقاش معاصر اسپانیایی، پابلو پیکاسو (۱۸۸۱ - ۱۹۷۳) که بمباران دهکده گِرنیکا در شمال این کشور توسط بمب‌افکن‌های آلمان نازی در ۲۶ آوریل ۱۹۳۷ و در خلال جنگ داخلی اسپانیا را به تصویر کشیده‌است.

این اثر در ابعادی عظیم (تقریباً ۳٫۵ در ۷٫۵ متر) ترسیم شده که در همان سال در فرانسه (در دوران تبعید پیکاسو) به نمایش عموم درآمد. مولفه‌های اصلی این اثر (بعد از اغتشاش و سردرگمی چشم‌گیری که در اولین نگاه به بیننده دست می‌دهد) می‌تواند مرگ، خشونت، بی‌رحمی، زجر و درماندگی باشد که با استفاده از قالبی سیاه و سفید و به سبک عکس‌های خبری در جراید کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

در مقام تفسیر کاراکترهای موجود در این اثر، خودِ نقاش گفته‌است: «... اگر شما معانی مشخص به مولفه‌های نقاشی‌های من بدهید، ممکن است کاملاً به حقیقت نزدیک شده باشید، اما به هیچ عنوان به نیت من در جان بخشی به این مولفه‌ها پی نبرده‌اید. هر حدس، گمان و استنتاجی که شما دارید بخشی از حالتی است که من هم تجربه کرده‌ام اما به صورت ناخودآگاه و غیرارادی. من نقاشی می‌کنم برای خودِ نقاشی. من اشیا را برای چیزی که هستند، می‌کشم...»

تابلوی گرنیکای پیکاسو یکی از معدود نقاشی های ضد جنگ به حساب می آید. پیکاسو خیلی هنرمند سیاسی ای بود در واقع او یک مارکسیست دو آتشه بود. تابلوی گرنیکا کوبیسم است. تمام المان هایی که به صورت پراکنده در این اثر وجود دارند قبلاً در کارهای دیگر پیکاسو دیده شده اند. غالب کارهای پیکاسو رنگی است اما تابلوی گرنیکای او سیاه و سفید است. پیکاسو این تابلو را در یک شرایط بحرانی جنگ کشیده است. پیکاسو این اثر را به نیت سینما کشیده است. مجموعه ای از نماهای پراکنده است که باید جز به جز و شات به شات خوانده شود. در واقع او جزییات را جدا جدا کشیده و بعد آن ها را کنار هم گذاشته است. در کارهای پیکاسو گاو نر نمادی از فرانکواست، فرانکو(فالانژ نام گروه اوست) در واقع حاکم آن شهر( شهر گرنیکا که در اسپانیا واقع است) بوده است که از آلمان های نازی میخواهد که به دستور خودش آن شهر را بمباران کنند. چهره ی گاونردر تصویر گرنیکا بی تفاوت است که این نشان دهنده ی بی تفاوتی فرانکو به عذابی است که درتابلو هم به تصویر کشیده شده است. اسب نماد نجابت، شرافت و آزادی است. در این تابلو همه یالمان ها نیمرخ هستند و فرشته به سمت چپ است. که منظور از چپ بودن فرشته حرکت به سمت چپ است. لامپی که بالای آن چراغ نفتیخاموش گرفته شده است اشاره بهتکنولوژیای دارد که این بمباران را ممکن کرد.در دوران مدرن تکنولوژی به جای کمک کردن به انسان علیه او بوده است. تخت بودن این اثر و اینکه عمقی ندارد به واقعیت جهان که به این سمت میرود اشاره دارد. پیکاسو در "دوره گلفام" گرایشی به اصول کلاسیکی نشان داد و محتملا دیدار هایش از ایتالیا این گرایش را تشدید کرد. او طی چند سال مضمون ها و پیکر های کلاسیکی را به روش خود به کار گرفت(1919-1925). به تدریج پیکر های ایستا و سترگ نمای او صورتی غریب و مشوش یافتند و با عناصر تمثیلی(جون ورزه گاو) در آمیختند. دلمشغولی تازه پیکاسوابداع صور خیالی و نمادینی بود که از خصلت بیانی قوی برخوردار باشند. او در آثار این دوره(1934-1945)، از تلفیق خط های منحنی پیچان با شکل های زاویه دار جلوه های مهیج و بیانگر پدید می آورد.درون مایه ی بسیاری از آثارش نوعی درام تخریب بود که در نماد های برگرفته از گاوبازی ارایه میشد. صور تمثیلی پرده گرنیکا نیز از همین نماد های کهن اسپانیایی سزچشمه گرفتند. گرنیکا با اینکه با فاجعه بمباران شهرک گرنیکا در اسپانیا ارتباط دارد، هیچ صحنه ای از واقعه در تابلو بازنمایی نشده است. نوعی شبکه بندی کوبیست در ساختمان تصویر به چشم میخورد. در مرکز ترکیب بندی اسبی شکم دریده را می توان دید که در حفره دهانش علامت شیهه درد مجسم شده، و در سمت چپ، گاوی بی حرکت همچون فاتحی مغرور ایستاده است، نشانه های بیم و درد و مرگ در اینجا وآنجا پراکنده اند.زنی پریشان و بیمناک، همچون پژواک فریادی، از بالا به درون می آید و با چراغی که در دست دارد، صحنه را روشن میکند. حالت غیر طبیعی و متشنج صحنه به واسطه ساختار فضای تصویری بارز تر شده است. مناظر داخل و خارج، پاره های نور و تاریکی، و خط های تیز و منحنی در هم آمیخته اند. این همه بعدی تمثیلی به تصویر می دهد.ولی این پرده، نه توصیفی نمادین از یک رویداد واقعی و مشخص، بلکه افسانه ای تصویری مبتنی بر واقعیت است.

 

گرنیکا

Guernica

شهر

Gernika-Lumo

The Oak of Gernika (Gernikako Arbola)

The Oak of Gernika (Gernikako Arbola)

پرچم Guernica

پرچمنشان رسمی Guernica

نشان رسمی

Guernica در باسک کشور واقع شده‌است GuernicaGuernica

Location of Guernica within the Basque Country

Guernica در اسپانیا واقع شده‌است GuernicaGuernica

Location of Guernica within Spain

مختصات: ۴۳°۱۹′ شمالی ۰۲°۴۰′ غربی

کشوراسپانیا

بخش خودمختارسرزمین باسک (منطقه خودمختار)

استاناستان بیسکای

کومارکاBusturialdea

تاسیس‌شده1366

حکومت

 • شهردارJose Maria Gorroño Etxebarrieta (EA)

مساحت

 • کل۸٫۶ کیلومتر مربع (۳٫۳ مایل مربع)

ارتفاع(متر بالاتر از سطح دریا)۱۰ متر (۳۰ پا)

جمعیت (۲۰۰۹)

 • جمعیت۱۶٬۲۲۴

 • تراکم۱٬۹۰۰/کیلومتر مربع (۴٬۹۰۰/پا)

نام اهلیتgernikarra

منطقهٔ زمانیزمان (یوتی‌سی +۱)

 • تابستان (DST)ساعت تابستانی اروپای مرکزی (یوتی‌سی +۲)

کد پستی48300

پیش‌شماره(های) تلفن+34 (Spain)

وب‌گاهوب‌گاه رسمی

این مقاله دربارهٔ شهری در اسپانیا است. برای نقاشی‌ای با همین نام، گرنیکا (نقاشی) را ببینید.

گرنیکا، شهری در استان بیسکای در منطقه خودمختار باسک اسپانیا است. شهر گرنیکا تحت یک شهرداری با شهر همسایه‌اش لومو قرار دارد و به آن‌ها گرنیکالومو می‌گویند. جمعیت این دو شهر در سرشماری سال ۲۰۰۹ معادل ۱۶٬۲۲۴ نفر بود.

 

گرنیکا برای افرادی که خارج از منطقه باسک زندگی می‌کنند یادآور بمبارانی است که در ۲۶ آوریل ۱۹۳۷ (۶ اردیبهشت ۱۳۱۶) توسط نیروی هوایی آلمان نازی انجام شد. این واقعه الهام‌بخش نقاشی معروفی به نام گرنیکا از پابلو پیکاسو است.

معنای نقاشی گرنیکا و اسپانیا: آیا این نقاشی یک اثر ملی است؟

وطن پیکاسو یعنی اسپانیا نقش محوری در معنی نقاشی گرنیکا دارد. او این نقاشی را برای نمایشگاه نقاشی سال ۱۹۳۷ پاریس کشید. اگرچه پیکاسو پس از سال ۱۹۳۷ هیچگاه به اسپانیا باز نگشت و در پاریس ماندگار شد اما وابستگی او به وطن‌اش در این نقاشی کاملاً مشهود است. در واقع این نقاشی شهری کوچک در شمال اسپانیا را نشان می‌دهد که در طول جنگ داخلی اسپانیا هدف یک بمب گذاری تروریستی وحشتناک توسط آلمانی‌ها قرار گرفت. پیکاسو خود در این باره می‌گوید:

 

تمام زندگی من به عنوان یک هنرمند چیزی بیش از یک مبارزه مداوم علیه ارتجاع و مرگ هنر نبوده است. در این نقاشی من در حال ابراز وحشت خود نسبت به نظامیان هستم که در حال سوق دادن اسپانیا به سوی اقیانوس بدبختی و مرگ هستند.

 

معنای نقاشی گرنیکا از زوایه‌ای دیگر: یک نقاشی ضد جنگ

نقاشی گرنیکا در درجه اول یک نقاشی برعلیه جنگ است که به ارائه یک تصویر بصری از تاثیرات جنگ و هرج و مرج بر روی زنان و مردان و به طور خاص غیر نظامیان می‌پردازد. پیکاسو این نقاشی را در سال ۱۹۳۷ کامل کرد، یعنی زمانی که نه تنها اسپانیا درگیر اختلافات سیاسی بود، بلکه در سرتاسر دنیا نیز ناآرامی سیاسی وجود داشت و جنگ جهانی دوم نیز دو سال پس از آن شروع شد و قاره اروپا را به سوی نابودی کامل برد. در نقاشی گرنیکا قربانیان حادثه بمب گذاری را می‌بینیم که برخی هنوز زنده هستند و برخی دیگر مرده‌اند. در پیش زمینه نقاشی یک فرد خوابیده به پشت دیده می‌شود که به نظر شبیه یک جسد است و در دو سمت این جسد قربانیانی مشاهده می‌شود که هنوز زنده هستند و در حال درد کشیدن هستند. همچنین در سمت چپ نقاشی یک مادر دیده می‌شود که در حال گریه کردن بر فرزندش است که بر اثر بمب گذاری کشته شده است.

 

گرنیکا و نمادگرایی گاو بازی سنتی اسپانیایی

در نقاشی گرنیکا انسان و حیوان در شرایط برابری قرار دارند و شاید نقاش می‌خواهد علاوه بر نشان دادن وحشی گری و انسانیت زدایی نوع بشر در طول جنگ، پاسخ مشابه انسان و حیوان به ترس از مرگ را نیز نشان دهد. اما شاید دو حیوانی که در اینجا نقاشی شده‌اند، یعنی اسب و گاو نشانگر معنای دیگری نیز هستند. آیا معنای نقاشی گرنیکا پیکاسو کمی هم با گاو بازی ارتباط دارد؟

 

گرنیکا می‌تواند یک نقاشی بر علیه جنگ تلقی شود، اما این نقاشی در عین حال شامل برخی نمادهاست. یک گاو، یک اسب، و یک مرد با شمشیر که می‌تواند به صورت کامل با هنر گاوبازی ارتباط داشته باشد. گاوبازی یکی از نمادهای ملی اسپانیاست و نقاشی گرنیکا می‌تواند با ملی گرایی پیکاسو مرتبط باشد. پیکاسو خود  در این باره می‌گوید:

 

اگر شما معنای خاصی به یک چیز مشخص در نقاشی من بدهید، ممکن است این معنا درست باشد، اما هدف من آن معنای مورد نظر شما نیست. هر ایده یا نتیجه‌ای که شما از این نقاشی به دست آورده‌اید، ممکن است من نیز به صورت غریزی و ناهشیارانه به دست آورده باشم. اما حقیقت این است که من نقاشی را صرفاً برای نقاشی کشیدن انجام می‌دهم. من اشیاء را به همان صورتی که به نظرم می‌آیند نقاشی می‌کنم.

 

معنای نقاشی گرنیکا

 

نقاشی گرنیکا به صورت رنگی

 

تاثیر نقاشی گرنیکا بر مکتب کوبیسم

هرج و مرج سیاسی اروپا در نقاشی گرنیکا به تصویر کشیده شده است و  پس زمینه نقاشی با اشکال هندسی دارای لبه‌های تیز پر شده است که یادآورد سبک کوبیسم است. بدن اسب دارای پس زمینه‌ای از متون یک روزنامه است که ممکن است نشانگر مجله پیکاسو درباره کوبیسم باشد که در سال‌های قبل منتشر می‌شد. همچنین رنگ غالب در این نقاشی رنگ سیاه است که شاید نشانگر تصویری از مرگ باشد. نقاشی گرنیکا به طور عمده بر نقاش دیگر اسپانیایی یعنی فرانسیسکو دِ گویا تاثیر گذاشت و او اغلب به نقاشی کردن صحنه‌هایی از جنگ و همینطور هنر گاوبازی پرداخت.

 

 

به این پست امتیاز دهید.
5 / 0
[ 0 رای ]
[ 0 امتیاز ]
بازدید : 219 بار دسته بندی : سرگرمی , مطالب خواندنی , تاريخ : یکشنبه 10 مرداد 1395 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]